Tvarované dřeviny

Tvarované dřeviny v malých zahradách

Tvarované dřeviny jsou ideální pro malé zahrady. Naopak ve velkých, moderních zahradách jsou umísťovány v menším počtu, aby vynikla jejich velkolepost. S tím spojený smysl pro detail v kontrastu před ostatními volně rostoucími rostlinami.

Ne, všechny rostliny jsou vhodné pro tvarování. Je dobré vědět nebo alespoň tušit výsledný tvar. Poté zhodnotit stanovištní podmínky, aby nám rostlina prosperovala. To vše spolu s účelem tvarování vyhodnotit a vybrat druhy, které splňují naše požadavky.

Našim klientům rádi pomáháme se splněním jejich snů. S našimi odbornými znalostmi, nadhledem a dávkou prozíravosti rádi navrhujeme a realizujeme s úspěchem i malé zahrady. V našem oboru je to kapitola, tak trochu sama pro sebe.

Nevhodnými úpravami malých zahrad v budoucnu velmi rychle vznikají velké problémy.

V tomto ohledu nám pomáhá představivost v kombinaci s neustále nabývajícími zkušenostmi a malé zahrady zůstávají i nadále funkční.

V mnoha případech se u zákazníků dříve nebo později setkáváme se situací, kdy nevhodně osázená zahrada dorostla do své maximální velikosti. Kamenem úrazu je, když se tak stane do deseti let po založení zahrady. Zahrada je celoživotní dílo, mělo by docházet k menším úpravám, o tom nemůže být řeč. V momentě, kdy vám vlivem špatného osázení zahrady v průběhu prvních 10 let začnou srůstat kosterní dřeviny, některé pak musejí být vykáceny, aby vznikl prostor pro ty zbylé, bylo již na začátku něco špatně.

Jak předcházet před znehodnocením zahradní kompozice v průběhu času?

Kvalitním odborným návrhem počínaje společně s dostatečnými odstupy jednotlivých kosterních rostlin. Koktejl může být doplněn o méně vzrůstné popřípadě sloupovité druhy v kombinaci s tvarovanými keři a rozsáhlejším trvalkovým patrem. Je dobré pamatovat, že stromy vyrostou a pod nimi nastanou jiné podmínky pro růst bylinného patra.

Naše práce hovoří za nás. Podívejte se do naší galerie. V naší malé soukromé zahradě máme 138 tvarovaných dřevin různých stylů, tvarů a velikosti. Od živých plotů počínaje, přes velké 6m vysoké stromy, až po miniatury do 1m. Všechny mají dostatek svého životního prostoru. Stejnou měrou však uznávám i přirozeně rostoucí dřeviny a trvalky, bez nich by to nešlo, kompozice by se stala fádní.

Pokud tedy vlastníte malou zahradu a máte spousty snů a přání, co by jste na ní chtěli mít vše vysazeno, znovu vše raději dvakrát zvláště a ztenčete váš výběr. Někdy méně, znamená více. Dejte také šanci tvarovaným dřevinám. Zajistí vám soukromí, radost a spoustu místa pro jiné aktivity. Pokud se začnou tvarovat včas, nejlépe hned po výsadbě, s jasnou vizí, máte vyhráno.

  • Co našim klientům zajišťujeme?
  • Vhodný výběr dřevin a poradenství
  • Celkový návrh kompozice
  • Realizaci podle předem připraveného návrhu
  • Dopravu včetně vysazení dřevin
  • Jednorázovou nebo dlouhodobou péči o tvarované dřeviny
  • Zakládací, výchovné a udržovací řezy korun u okrasných a ovocných dřevin
  • Zakládací, výchovné a udržovací řezy pater tvarovaných dřevin
  • Přesazovaní tvarovaných dřevin